Számos okunk van, hogy nagyon szeressük a nyelvtörő nehézségű nevet viselő Qwirkle -t. Először is teljesen lenyűgözött az egyszerű, de nagyszerű játékmenet, a szabályok maximum tíz perc alatt elmagyarázhatók/megérthetők. Másodszor pedig van valami lebilincselő abban a gyönyörű kavalkádban, ahogy a lerakott kockák a szivárvány minden színében pompáznak az asztalon.
A játék lényege, hogy sorozatokat alkossunk színek vagy minták alapján, ezekért pedig pontokat kapunk. Akinek a végén a legtöbb pontja van, az nyer.
Nem érzékcsalódás, ha valaki párhuzamot vél felfedezni a betűrakosgatós Scrabble-lel (és egy kicsit a dominóval). Annyiban hasonlít egymáshoz a két játék, hogy alig lehet kiejteni a nevét itt is egy már megkezdett sorozatot kell folytatunk. Az asztalon fekvő lapok pontszáma hozzáadódik az általunk lerakott kövek számához. (Ha két kőből álló sorozathoz rakunk egy harmadikat, akkor 3 pontot kapunk.) A kijátszott kövek darabszámának megfelelőt kell a húzózsákból kivennünk. Ha nem tudunk rakni, cserélhetünk a zsákból.
A lerakás fő szabályai:
- egy sorozat minimum 2, maximum 6 kőből állhat, ismétlődések nem lehetnek (pl. egy piros sorozatban minden mintából csak egy lehet).
- Összeállíthatunk egy színsorozatot egyforma színű, de eltérő mintájú kövekből (tehát csinálunk egy csupa eltérő mintájú sárga sorozatot -ld. a képet alant),
- vagy pedig egyfoma mintájú, de különböző színű lapokat rakunk (pl. összeállítunk eltérő színű csillagokat).
- Egyszerre csak az egyazon sorozatba tartozó lapok játszhatók ki.
- A lapoknak élükkel kell érintkezniük egymással. Csak azok a lapok érintkezhetnek, amelyek egy sorozatnak a részei. Egy kö, lehet akár több sorozatnak is a része.
Ennyi. Komolyan. A képen példa a lerakásra.
A pontozás is rém egyszerű: minden lerakott kő egy sorozaton belül egy pontot ér. Ha sikerül egy hat részes sorozatot rakni, -ezt hívják QWIRKLE-nek-, akkor ezért jár még hat bónusz pont is. Amennyiben egy kő két sorozatnak is a része, úgy kétszer számítódik.
A stratégia/taktika a játékban a kövek minél hosszabb sorozatban történő lerakásában érvényesül. Nagyon figyelni kell, mert ha lerakunk egy öt részből álló sorozatot, könnyen lehet, hogy a hatodik hiányzó lap, -amiért a sok bónusz pont jár- az ellenfelünknél lesz. Mivel minden kockából pontosan három darab van, így az asztalora lerakott kockákat érdemes számolni, hogy lássuk, hol tudunk esetleg QWIRKLE-t létrehozni.
Na, hol a QWIRKLE A fenti képen?
Mivel ez nem egy pörgős, izgalmakkal telített játék, inkább a nagyon 6 éveseknek lesz élvezetesebb, ahogy gyarapodik az asztalon elhelyezett lapocskák színes kavalkádja. Lépésünk előtt érdemes átgondolni hova, teszünk, melyik kombinációval kapjuk a legtöbb pontot, és nem utolsó sorban folyamatosan ügyelni kell a játéktér alakulására. Ehhez pedig türelem kell. P-nek, aki éppen első játékunk idején töltötte a 6-ot, időnként elfogyott a türelme, és félúton abbahagyta a játékot.
Azóta ez alaposan megváltozott. Persze az elején ezt is nyílt lapokkal játszottuk, hogy mindenki megtanulja az alkalmazandó stratégiát, azóta pedig nagyon ügyesen át tudja gondolni, hogy melyik lépésének mi lesz a hatása, hogyan tud több pontot gyűjteni. Ilyenkor mindig elmondtam neki a szempontokat, amiket érdemes figyelembe vennie egy kocka lerakásánál. Hogyan mérlegeljen, kockáztat-e, vagy inkább nem? A negyedik, ötödik játék után már simán végigjátszotta fejben ezeket a dolgokat. Így hamar eljutottunk arra a szintre, hogy mindenki intézi a maga lapkáit. Látom, hogy mennyire büszke magára, amikor egy elegáns mozdulattal egyszercsak kirak egy hatos sorozatot.
Tökéletes választás azoknak is, akik egyszerű módon szeretnék bevezetni a kisebbeket a gondolkodós, stratégiai játékok világába. Persze az sem fog csalódni, aki csak simán játszana egy gyereknek-felnőttnek egyaránt élvezetes játékot. Annak ellenére, hogy nincs naponta az asztalon, gyakran előkerül, és mindig remek szórakozás. Mivel egy zsákban vannak a kockák, utazáshoz is praktikus, a strandon egy pléden remekül lehet rakosgatni. Nem utolsó sorban a kisebb testvérek is imádnak belőle tornyot rakni, és a színeket válogatni.
Ha tetszett a bejegyzés, ne felejtsd el like-olni a Hintafa Facebook oldalát. Akkor bizosan nem maradsz le a további kalandjainkról sem.